| Style | Rectangle |
| Brand | Smith Optics |
| Type | Sunglasses |
| MPN | FOUNDERSLIM-PGC-52 |
| Department | Unisex |
| Gender | Unisex |
| Lens Width | 52 mm |
| Bridge Width | 19 mm |
| Arm Length | 145 mm |
| Frame Color | Black |
| Other Frame Color | Matte Black Yellow |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Shape | Rectangular |
| Lens Color | Silver |
| Other Lens Color | Silver |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Polarization | Non-Polarized |
| Country of Origin | Made in China |