| Style | Round |
| Brand | Smith Optics |
| Type | Sunglasses |
| MPN | CRUSADER-OXZ-53 |
| Department | Unisex |
| Gender | Unisex |
| Lens Width | 53 mm |
| Bridge Width | 21 mm |
| Arm Length | 140 mm |
| Frame Color | Blue |
| Other Frame Color | Blue Crystal |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Shape | Round |
| Lens Color | Blue |
| Other Lens Color | Blue Mirror Multilayer Chromapop |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Polarization | Non-Polarized |
| Country of Origin | Made in China |