

| Magazine Angle | Straight |
| Dry Fire Lockout | Yes |
| Fastener Gauge | 16 |
| Power Source | Cordless |
| Fastener Length (Min.) | 1 in |
| Weight | 5.7 lbs. |
| Fastener Length (Max.) | 2-1/2 in |
| Max. Fastener Length | 2-1/2 in |
| Nail Gauge | 16 |
| Length | 11.84 in. |
| Firing Modes | Selective |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 18V |
| Fastener Type | Finish Nails |
| Height | 13.47 in. |
| Depth of Drive | Tool-Free |
| Magazine Type | Bottom Loading |
| Min. Fastener Length | 1 in |
| Width | 4.09 in. |


