| Style | Aviator |
| Brand | Oliver Peoples |
| Type | Clip-On Frames |
| MPN | OV1274TC-525473-47 |
| Department | Men |
| Gender | Men's |
| Lens Width | 47 mm |
| Bridge Width | 22 mm |
| Arm Length | 140 mm |
| Frame Color | Silver |
| Other Frame Color | Brushed Silver |
| Frame Material | Titanium |
| Frame Shape | Aviator |
| Lens Color | Brown |
| Other Lens Color | Brown |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Country of Origin | Made in Japan |