| Style | Square |
| Brand | Michael Kors |
| Type | Eyeglasses |
| MPN | MK4016-3298-53 |
| Department | Women |
| Gender | Women's |
| Lens Width | 53 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Arm Length | 140 mm |
| Frame Color | Black |
| Other Frame Color | Black |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Shape | Square |
| Lens Color | No Color |
| Other Lens Color | Demo Lens |
| Country of Origin | Made in China |