| Style | Cat Eye |
| Brand | Carolina Herrera |
| Type | Opticals |
| MPN | CH0054-KDX-53 |
| Department | Women |
| Gender | Women's |
| Lens Width | 53 mm |
| Bridge Width | 16 mm |
| Arm Length | 145 mm |
| Frame Color | Black |
| Other Frame Color | Black Nude |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Lens Color | No Color |
| Other Lens Color | Demo Lens |
| Polarization | Non-Polarized |
| Country of Origin | Made in China |