ITEM NAME
realme GT 6T (8GB RAM - 128GB STORAGE) SILVER-Top Performer with Snapdragon 7+ Gen 3 Flagship Chipset Factory Unlocked
NOTE : “NOT TARIFFS ON SMARTPHONES CATEGORY WHILE IMPORTING TO THE USA”
| RAM | 8 GB |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 |
| CPU | Octa core (2.8 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.6 GHz, Quad core, Cortex A720 + 1.9 GHz, Tri core, Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics | Adreno 732 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1264x2780 px (FHD+) |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 91.22 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus 2 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Peak Brightness | 6000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen to Body Ratio (claimed by the brand) | 94.20 % |
| Height Width | 162 mm 75.1 mm |
| Thickness | 8.65 mm |
| Weight | 191 grams |
| Colours | Fluid Silver, Razor Green |
| MAIN CAMERA | ||
| Camera Setup | Dual | |
| Resolution | 50 MP f/1.88, Wide Angle (79° field-of-view), Primary Camera(25.56 mm focal length, 1.95" sensor size)8 MP f/2.2, Ultra-Wide Angle Camera(15.91 mm focal length, 4.0" sensor size, 1.12µm pixel size) | |
| Sensor | LYT 600, CMOS image sensor | |
| Autofocus | Yes | |
| OIS | Yes | |
| Flash | Yes, Dual LED Flash | |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels | |
| Settings | Exposure compensation, ISO control | |
| Shooting Modes | Continuous Shooting High Dynamic Range mode (HDR) Film Camera | |
| Camera Features | Digital Zoom Auto Flash Face detection Touch to focus | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 60 fps | |
| Video Recording Features | Dual Video Recording Slo-motion Bokeh portrait video | |
| FRONT CAMERA | ||
| Camera Setup | Single | |
| Resolution | 32 MP f/2.45, Wide Angle, Primary Camera(21 mm focal length, 2.74" sensor size) | |
| Sensor | Exmor RS | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps 1920x1080 @ 30 fps | |
| Capacity | 5500 mAh |
| Removable | No |
| Quick Charging | Yes, Super VOOC, 120W: 50 % in 10 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Supported in India, 4G Supported in India, 3G, 2G |
| VoLTE | Yes |
| SIM 1 | 5G Bands: FDD N1 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N77 / N78 4G Bands: TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) 3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS: Available EDGE: Available |
| SIM 2 | 5G Bands: FDD N1 / N3 / N5 / N7 / N8 / N20 / N28 TDD N38 / N40 / N41 / N77 / N78 4G Bands: TD-LTE 2600(band 38) / 2300(band 40) / 2500(band 41) / 1900(band 39) FD-LTE 2100(band 1) / 1800(band 3) / 2600(band 7) / 900(band 8) / 700(band 28) / 1900(band 2) / 1700(band 4) / 850(band 5) / 700(band 13) / 700(band 17) / 850(band 18) / 850(band 19) / 800(band 20) / 850(band 26) 3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS: Available EDGE: Available |
| SAR Value | Head: 1.175 W/kg, Body: 0.368 W/kg |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz 6GHz |
| Wi-Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | USB 2.0, Mass storage device, USB charging |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
All products are shipped with 100% in-transit Insurance. - Shipping & Handling Fees Include Shipping, Handling, Packing Materials, Boxes, Fuel Charges and Warehouse Processing Charges YOU WILL GET THE ITEM THROUGH COURIER WITHIN 4-10 WORKING DAYS AFTER REALIZATION OF PAYMENT FOR INTERNATIONAL SHIPMENTS, INVOICE WILL BE SENT WITH INTERNATIONAL SHIPPING CHARGES. OCTROI, Custom DUTIES AND ALL OTHER LOCAL TAXES / CHARGES / LEVIES ARE NOT INCLUDED. THE BUYER HAS TO PAY WHEN DEMANDED BY THE COURIER AT THE TIME OF DELIVERY. International Buyers – Please Note: Import duties, taxes, and charges are not included in the item price or shipping cost. Please check with your country's customs office to determine what these additional costs will be prior to bidding or buying. Any Charges related to Customs duty,Taxes or clearance tax per the rules of the Country to get the Parcel released are to be paid by buyer. Please remember to leave us a positive feedback. Once we get your positive feedback, We will leave you a positive feedback immediately. Take this opportunity to build your feedback score! If for any reason you are unable to leave us a positive feedback, PLEASE CONTACT US FIRST! Please do NOT leave a negative feedback. Leaving negative feedback does not solve anything. Simply send us an email and we will work with you to resolve the problem in your satisfaction. ![]() |