| Style | Round |
| Brand | Tom Ford |
| Type | Sunglasses |
| MPN | FT1021-53A-51 |
| Department | Men |
| Gender | Men's |
| Lens Width | 51 mm |
| Bridge Width | 20 mm |
| Arm Length | 145 mm |
| Frame Color | Brown |
| Other Frame Color | Havana |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Shape | Round |
| Lens Color | Grey |
| Other Lens Color | Grey |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Polarization | Non-Polarized |
| Country of Origin | Made in Italy |