| Style | Aviator |
| Brand | Kate Spade |
| Type | Sunglasses |
| MPN | NATHALIE-G-S-35J-55 |
| Department | Women |
| Gender | Women's |
| Lens Width | 55 mm |
| Bridge Width | 19 mm |
| Arm Length | 140 mm |
| Frame Color | Pink |
| Other Frame Color | Pink |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Shape | Pilot |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Polarization | Non-Polarized |
| Country of Origin | Made in China |