| Style | Rectangle |
| Brand | Carolina Herrera |
| Type | Eyeglasses |
| MPN | CH0019-S-05L-54 |
| Department | Women |
| Gender | Women's |
| Lens Width | 54 mm |
| Bridge Width | 21 mm |
| Arm Length | 145 mm |
| Frame Color | Brown |
| Other Frame Color | Havana |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Shape | Geometric |
| Lens Color | Brown |
| Other Lens Color | Brown |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Polarization | Non-Polarized |
| Country of Origin | Made in China |