| Style | Shield |
| Brand | Carrera |
| Type | Sunglasses |
| MPN | CA1046-S-086-9O |
| Department | Men |
| Gender | Men's |
| Lens Width | 99 mm |
| Bridge Width | 1 mm |
| Arm Length | 130 mm |
| Frame Color | Brown |
| Other Frame Color | Havana |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Shape | Shield |
| Lens Color | Grey |
| Other Lens Color | Dark Grey Shaded Gradient |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Polarization | Non-Polarized |
| Country of Origin | Made in China |