| Style | Rectangle |
| Brand | Maui Jim |
| Type | Sunglasses |
| MPN | MJ0810S-003 |
| Department | Men |
| Collection Name | Local Kine |
| Gender | Men's |
| Lens Width | 62 mm |
| Bridge Width | 15 mm |
| Arm Length | 125 mm |
| Frame Color | Black |
| Other Frame Color | Black |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Shape | Rectangular |
| Lens Color | Green |
| Other Lens Color | Maui Green Mirror |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Polarization | Polarized |
| Country of Origin | Made in Italy |