| Style | Rectangle |
| Brand | Maui Jim |
| Type | Sunglasses |
| MPN | MJ0839S-003 |
| Department | Men's |
| Collection Name | Alenuihaha |
| Gender | Men's |
| Lens Width | 65 mm |
| Bridge Width | 12 mm |
| Arm Length | 130 mm |
| Frame Color | Black |
| Other Frame Color | Black |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Shape | Rectangular |
| Lens Color | Red |
| Other Lens Color | Hawaii Lava Mirror |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Polarization | Polarized |
| Country of Origin | Made in Italy |