| Style | Rectangle |
| Brand | Maui Jim |
| Type | Sunglasses |
| MPN | MJ0443S-002 |
| Department | Men's |
| Collection Name | Hema |
| Gender | Men's |
| Lens Width | 62 mm |
| Bridge Width | 14 mm |
| Arm Length | 145 mm |
| Frame Color | White |
| Other Frame Color | White |
| Frame Material | Plastic |
| Lens Color | Blue |
| Other Lens Color | Blue Hawaii Mirror |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Polarization | Polarized |
| Country of Origin | Made in Japan |