| Style | Cat Eye |
| Brand | Michael Kors |
| Type | Sunglasses |
| MPN | MK2211U-397087-57 |
| Department | Women |
| Gender | Women's |
| Lens Width | 57 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Arm Length | 140 mm |
| Frame Color | Blue |
| Other Frame Color | Blue Transparent |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Lens Color | Grey |
| Other Lens Color | Dark Grey Solid |
| Lens Protection | 100% UV Protection |
| Polarization | Non-Polarized |
| Country of Origin | Made in China |