




|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Part Number:
Crankshaft :
13401-28030 ,1340128030
Main Rod Bearings:
MB5646SI, 5M8412A, MB922, 7431M, BC1002, BM15-104, MBTO44,
CR4514SI, 4B8411A, RB922, BB1001, 4-5000A, RBTO44, BR15-104
Engine Code:
2AZ-FE 16V DOHC 2.4 LTR VVT-i PETROL.
Fit For the Following Models:
(1)Crankshaft Fit for:
CRANKSHAFT for for toyota 2AZ-FE.
2001-2007 Toyota Highlander
2002-2009 Toyota Camry
2004-2007 Toyota RAV4
2009-2010 Toyota Corolla XRS
2009-2011 Toyota Matrix S
2005-2010 Scion tC
2008-2015 Scion xB
(2)Main Rod Bearings Fit for:
2005-2006 SCION TC 2.4L 2398CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE"
2007-2010 TOYOTA CAMRY 2.4L 2362CC L4 ELECTRIC/GAS DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFXE"
2002-2009 TOYOTA CAMRY 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE"
2009-2009 TOYOTA COROLLA 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE"
2006-2007 TOYOTA HIGHLANDER 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE"
2009-2009 TOYOTA MATRIX 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE"
2001-2003 TOYOTA RAV4 2.0L 1998CC 122CID L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "1AZFE"
2004-2008 TOYOTA RAV4 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE"
2006-2008 TOYOTA SOLARA 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE"
Package STD SIZE: (As picture show)
1X Engine Crankshaft
8PCS ROD BEARING (STD - Standard Size)
10PCS MAIN BEARING (STD - Standard Size)
| Item Specifics | |
|---|---|
| Brand | CarBole |
| Number in Pack | 18 |
| Type | Engine Crankshaft Bearing; Engine Connecting Rod Bearing |
| Manufacturer Part Number | MB5646SI, 5M8412A, 13401-28030 ,1340128030 |
| OE/OEM Part Number | 13401-28030, 1340128030 |
| Items Included | Engine Crankshaft Bearing; Engine Connecting Rod Bearing |
| Size | STD - Standard Size |
| Material | Aluminum |
| Placement on Vehicle | Front |
| Interchange Part Number | MB8412A, MB5646SI, 5M8412A, MB922, 7431M, BC1002 |
| Interchange Part Number 2 | BM15-104, MBTO44, RB8411A, CR4514SI, 4B8411A, RB922 |
| Interchange Part Number 3 | BB1001, 4-5000A, RBTO44, BR15-104, 4B9559, TW193AM |
| Interchange Part Number 4 | 1T8412, TW922, TWTO44, BT15-104, 2T9983 |
| OE Spec or Performance/Custom | OE Spec |
| Kit or Single Part | Kit |
| Superseded Part Number | 2AZ, 2AZ-FE, 2AZFE |
| Other Part Number | 4 Cylinder |
| Engine Code | 2AZ-FE 16V DOHC 2.4 LTR VVT-i PETROL |
| Engine | 2AZ-FE |
| Standard Bore Diameter | 88.50mm |





Lead_autoparts
Best choice of motor parts

Shop Category Excellent Delivery Best Quality |
2.4L Engine Crankshaft 2AZ-FE & Rods Bearings For Toyota Camry Rav4 Scion tC XB
Part Number: Crankshaft : 13401-28030 ,1340128030
Main Rod Bearings: MB5646SI, 5M8412A, MB922, 7431M, BC1002, BM15-104, MBTO44, CR4514SI, 4B8411A, RB922, BB1001, 4-5000A, RBTO44, BR15-104
Engine Code: 2AZ-FE 16V DOHC 2.4 LTR VVT-i PETROL.
Fit For the Following Models: (1)Crankshaft Fit for: CRANKSHAFT for for toyota 2AZ-FE.
2001-2007 Toyota Highlander
(2)Main Rod Bearings Fit for: 2005-2006 SCION TC 2.4L 2398CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE" 2007-2010 TOYOTA CAMRY 2.4L 2362CC L4 ELECTRIC/GAS DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFXE" 2002-2009 TOYOTA CAMRY 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE" 2009-2009 TOYOTA COROLLA 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE" 2006-2007 TOYOTA HIGHLANDER 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE" 2009-2009 TOYOTA MATRIX 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE" 2001-2003 TOYOTA RAV4 2.0L 1998CC 122CID L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "1AZFE" 2004-2008 TOYOTA RAV4 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE" 2006-2008 TOYOTA SOLARA 2.4L 2362CC L4 DOHC, (16 VALVE), ENG CODE "2AZFE"
Package STD SIZE: (As picture show) 1X Engine Crankshaft 8PCS ROD BEARING (STD - Standard Size) 10PCS MAIN BEARING (STD - Standard Size)
All rights reserved. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||