| Brand | Hugo Boss |
| Type | Sunglasses |
| MPN | HG1009S |
| Department | Men |
| Collection Name | Fashion |
| Gender | Men's |
| Lens Width | 54 mm |
| Bridge Width | 17 mm |
| Arm Length | 145 mm |
| Frame Color | Brown |
| Other Frame Color | Dark Havana |
| Frame Material | Plastic |
| Frame Shape | Square |
| Lens Color | Grey |
| Other Lens Color | Grey |
| Lens Protection | 100% UV Protection |