In The Box:
Front & Rear Cap
Fujinon XF lens
Features:
A new high-performance, weather-resistant X Series telephoto zoom with a constant F2.8 aperture, powerful image stabilsation and the world's first Triple Linear Motor
The FUJINON XF50-140mmF2.8 R LM OIS WR has a focal length equivalent to 76-213mm, and a constant F2.8 aperture throughout the range. With a lens construction of 23 glass elements in 16 groups, which features five ED lens elements, and one Super ED lens element with low dispersion characteristics comparable to a fluorite lens, chromatic aberrations have been substantially reduced. Furthermore, the use of a new Nano-GI(Gradient Index) coating technology ensures this high-performance optic delivers results befitting its flagship XF telephoto zoom lens status.
The length of the lens barrel remains constant throughout the entire zoom range, and features a weather resistant and dust-resistant finish that can also work in temperatures as low as -10°C. Thanks to a high-performance gyro sensor, a unique image stabilization algorithm and the bright F2.8 aperture hand-holding is possible in a wider range of conditions, while the world's first Triple Linear Motor allows comfortable shooting with fast, quiet autofocusing.
Specifications:
| Type | Fujinon lens |
| Lens Configuration | 23 elements in 16 groups (includes 5 extra low dispersion elements and 1 super extra low dispersion element) |
| Focal Length | f=50 - 140mm |
| 35mm Format Equivalent | 76-213mm |
| Angle of View | 31.7°-11.6° |
| Max. Aperture | F2.8 |
| Min. Aperture | F22 |
| Number of Blades | 7 (rounded diaphragm opening) |
| Step Size | 1/3 EV (19 steps) |
| Focus Range | Normal: 1.0m to infinity (whole zoom position) Macro: 1.0m to 3m (whole zoom position) |
| Max. Magnification | 0.12x (telephoto) |
| Filter Size | 72mm |
| Diameter x Length | 3.3 x 6.9" (82.9 x 175.9mm) |
| Weight | 2.2 lbs (995g) |