| Product model | iGame GeForce RTX 5090 D Neptune OC 32GB |
|---|---|
| Chip series | GeForce® RTX 5090 D |
| Product range | iGame series |
| CUDA core | 21760 |
| Base frequency | Base:2017Mhz; Boost:2407Mhz |
| One-click OC core frequency | Base:2017Mhz; Boost:2527Mhz |
| Memory frequency | 28Gbps |
| Video memory capacity | 32GB |
| The memory bit width | 512bit |
| The type of video memory | GDDR7 |
| Memory bandwidth | 1792GB/s |
| External power supply | 16pin |
| TDP power consumption | 600W |
| Display interface | 3*DP2.1b+2*HDMI2.1b |
| Fan type | Water |
| The fan starts and stops intelligently | Y |
| Power supply is recommended | 1000W |
| DirectX | DirectX 12 Ultimate/OpenGL 4.6 |
| NV technology is supported | DLSS 4/Reflex/Studio |
| Product dimensions | Card: 282.2*145*40.5mm (without baffle) Water drain: 394*119.2*53.2mm Water pipe: 520mm |
| Product weight | 3.1KG(N.W) |
| AI TOPS | 2375 |
1. If you receive defective item, please kindly notify us within 30 days. We will guide you the returning instruction for replacement or refund.
2. If you purchased in improper condition, please NOTE that the sipping and handling fee will not be refund, all return shipping fee should paid by the buyer unless item DOA.
3. We reserve the right to refuse any returns for objective reasons.
1. All orders ship from China.
2. All items are rigorously tested prior to shipment.
3. Ships within 5 business days after full payment is received. (excluding holidays and weekends). Some items may be excluded.
4. Shipments are processed Monday through Friday (excluding US federal holidays), with no shipping on weekends.
5. All packages include a logistics tracking number.
6. We only ship to addresses provided through eBay. Please ensure your eBay address matches your actual shipping address before making payment.
1.The shipment to the United States uses a DDP (Delivered Duty Paid) channel.
2. Import duties, taxes, and charges are not included in the item price or postage cost. These charges are the buyer's responsibility.
3. Avoiding some unnecessary trouble, please check with your country's customs office to inform us what we should declare its value before shipping.
1. If you are dissatisfied for any reason, please don't be quick to leave us neutral or negative feedback. We work hard to make sure EVERY CUSTOMER 100% SATISFIED and resolve any problem for you and always leave positive feedback to all our customers.
2. If you are satisfied with the product you received, please kindly leave us a positive feedback and 5 star DSR. If there is any problem of your order, please feel free to contact us firstly, we are responsible and credible seller, will follow it for you asap.