

| Maximum Torque | 1000 ft-lbs |
| Power Source | Cordless |
| Wifi compatibility | No |
| No-Load Speed (IPM) | 0 - 2400 |
| Batteries Included | 0 |
| Anvil Size | 1/2 in |
| Bluetooth Compatibility | No |
| Drive Type | Square |
| Maximum Speed (RPM) | 1800 |
| Drive Size | 1/2 in |
| Weight | 9 lbs. |
| Anvil Type | Hog Ring |
| Breakaway Torque | 1400 ft-lbs |
| Case Included | No |
| Length | 8.6 in. |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 20V |
| Charger Included | No |
| Handle Type | Ergonomic |
| Height | 9 in. |
| Speed Settings | 3 |
| No-Load Speed (RPM) | 0 - 1800 |
| Width | 3.3 in. |
| Battery System | 20V MAX |


