| Style | Rectangle |
| Brand | Oliver Peoples |
| MPN | OV5494U-1617-54 |
| Department | Men |
| Gender | Men's |
| Lens Width | 54 mm |
| Bridge Width | 18 mm |
| Arm Length | 150 mm |
| Frame Color | Green |
| Other Frame Color | Green |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Shape | Rectangular |
| Lens Color | No Color |
| Other Lens Color | Demo Lens |
| Country of Origin | Made in Italy |