Condition : New
Color : Blue
Model No : WDBEJA0060BBL-WESN
Compatible : Windows / Mac
Key Features
- 6TB Storage Capacity
- USB 3.0 Type-C Interface (USB 3.1 Gen 1)
- Bus Powered
- 256-Bit AES Encryption
- Preformatted for Windows 10, 8.1, and 7
- Downloadable NTFS Driver for macOS
- Mac Compatible with Reformatting
- WD Security Tools
- WD Backup & WD Discovery Software
- Includes USB Type-C to Type-A Adapter
Specifications
| Total Installed Storage | 6 TB |
| Drive Type | 2.5" HDD |
| Default OS Support | Windows *Alternate OS Support via Re-Format |
| System Connection | USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Drive Type | 2.5" HDD |
| Read Speed | Maximum: 5 Gb/s |
| Write Speed | Maximum: 5 Gb/s |
| Default OS Support | Windows *Alternate OS Support via Re-Format |
| Encryption Support | Yes, Hardware-Based |
External Enclosure
| System Connection | USB-C 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1 |
| Security Features | Password Protection |
| Material | Steel |
| Fan Cooled | No |
| Impact Resistance | No |
| Environmental Resistance | No |
General
| Operating Conditions | 41 to 95°F / 5 to 35°C |
| Storage Conditions | -4 to 149°F / -20 to 65°C |
| Dimensions | 4.33 x 3.21 x 0.87" / 109.98 x 81.53 x 22.1 mm |
| Weight | 0.52 oz / 15 g |
Packaging Info
| Package Weight | 0.725 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.9 x 4.1 x 1.6" |
Return Policy :
· Returns accepted within 15 days of purchase
· Only Unopened for any reason. ( Opened and Activated we cannot accept Return )
· Any Hardware or Software issues Please contact Western Digital support
· Buyer pays return shipping.
· Item must be in new, resalable condition, in original box.
· All returns must be Pre-approved.
- ITEMS SHIPPING TO ANY FREIGHT FORWARDING / INTERNATIONAL MAIL FORWARDING BOXES ARE ONLY GUARANTEED FOR DELIVERY TO ADDRESS LISTED IN ORIGINAL SALE.
- ONCE DELIVERY TO THIS ADDRESS IS CONFIRMED ALL WARRANTIES/GUARANTEES ARE NO LONGER VALID AND ARE VOID ONCE ITEM LEAVES THE COUNTRY FOR ANY INTERNATIONAL DESTINATION.
PLEASE READ ALL THE LISTING DETAILS CLEARLY BEFORE MAKING PURCHASE AND LET US KNOW ANY OF YOU QUESTIONS IS UNANSWERED IN LISTING, WE WOULD LIKE TO ANSWER TO MAKE YOUR PURCHASE SMOOTH AND HAPPY.